Aké okná sú najkvalitnejšie?


Z tepelno-izolačného hľadiska je jedno aký materiál bude mať rám, či plast, drevo, hliník, drevohliník.
Pri plastových sa často rieši, koľko má profil komôr. Je to čisto marketingový ťahák, pretože je úplne jedno, ako výrobca dosiahne tepelno-izolačné parametre. Môže trebárs použiť zateplenie komôr menšieho počtu. Podstatná je garantovaná finálna hodnota Uf.
Nevýhodou plastových, hlavne pri väčších oknách je menšia stabilita rámu. Rámy sa vplyvom výkyvov teplôt zmršťujú, krútia…a potom môžu aj menej tesniť. Tesnenie je pritom dôležité pre vzduchotesnosť.

dvere z dreva

Z ekologického hľadiska je lepšie používať drevené okná. V prípade výrazne zaujímavej ceny porovnateľných tepelnotechnických parametrov plastových nemám voči nim zásadnú výhradu, pretože aj napriek tomu, že sú z plastu, ich plocha v interiéri nie je veľká a zásadne neovplyvnia kvalitu vzduchu.
Treba si ale uvedomiť, že okná len tak nevymeníte, takže šetriť na nich sa neoplatí.
Treba pri výbere počítať aj s tým, že životnosť pri správnej údržbe majú drevené okná vyššiu ako plastové.

luxusný dom

Akú údržbu myslím?
Rôzne materiály a prevedenia vyžadujú rôznu údržbu. Plastové okná majú oproti dreveným oknám nevýhodu v tom, že sa v plaste tvorí elektrostatický náboj, ktorý priťahuje prach. Je preto nutné ich častejšie umývanie. Drevené okná zase vyžadujú obnovu povrchovej úpravy. To znamená, že vonkajší náter by sa mal zhruba po piatich až ôsmich rokoch obnovovať. Sú už aj modernejšie príplatkové nátery, ktoré vydržia ešte viac. Napríklad náterový systém ADLER HighRes, vďaka ktorému dávajú výrobcovia okien už 10 ročnú záruku na povrch. Vnútorné plochy dreveného okna majú životnosť dlhšiu. Hliníkové okná http://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/ sú takmer bez údržbové.
Z toho vyplýva, že najväčšiu starostlivosť budete musieť venovať dreveným oknám. Ak sa tomuto chcete vyhnúť odporúčam použiť drevohliníkové okná – sú ale samozrejme drahšie ako drevené.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup