Nákup na splátky alebo pôžička, čo je výhodnejšie?

Požičať si dnes človek môže na niečo načo nemá dostatok financií doslova kdekoľvek. Na internete, u nebankoviek, v bankách, z komunitných portálov cez peer-to-peer platformy, ale aj priamo v obchode u predajcu na splátky. www.swar.sk/nakupy-na-splatky-alebo-pozicka/ čo myslíte?
Niektorí kupujúci si myslia, že tovar na splátky ani nie je úver, ale mýlia sa. To, že sú pri tovare lákadlá ako nulové navýšenie či nebodaj nulový úrok, neznamená, že za to človek nepreplatí ani o cent. Naopak, pri takých ponukách treba zbystriť pozornosť.

kalkulačka

Nákup cez spotrebný úver
Čokoľvek čo chcete a nemáte na to dostatok financií si môžete kúpiť aj cez bezúčelovú spotrebnú pôžičku v banke. Úroky sú pri nej nižšie ako na povolenom prečerpaní či kreditke. Bežné úroky na spotrebných úveroch v bankách sa pohybujú od 3,5 do 17,4%. Výhodou spotrebného úveru je, že si tak môžete požičať vyššiu sumu, aj niekoľko tisíc eur, a splácať ich po malých čiastkach dlhšie obdobie čo je celkom fajn.

procenta

Nákup na splátky
Taktiež ak nemáte dostatok financií a chcete si niečo zaobstarať, môžete si požičať od splátkových firiem či nebankoviek. Tieto sľubujú rýchle vybavenie úveru priamo v predajni, nízke splátky a dokonca dopravu tovaru zadarmo. Nebankovky sa špecializujú najmä na nízke úvery. Úroky sa pohybujú od 10 do 30% ročne a niekedy aj viac. Navyše by ste si mali dávať pozor na sankčné úroky z omeškania, ktoré sú vysoké a tiež na rôzne poplatky za spracovanie úveru.
I keď niektoré nebankovky ponúkajú aj splátky bez navýšenia či za nulové úroky, treba byť opatrný. Zvyčajne majú podmienku, že tovar musíte splatiť veľmi rýchlo do niekoľkých mesiacov. Ak sa vám to nepodarí, zaplatíte bežne úroky, ktoré sa šplhajú až nad 30%.

Preto si dávajte veľký pozor na akú cestu sa vyberiete! Najlepšie je kúpa z vlastných peňazí, ktoré si môžete kedykoľvek našporiť, či už doma alebo si ich necháte na sporiacom účte. Verte, že budete mať lepší pocit z toho, že to išlo z Vášho vrecka, ako keby to malo ísť z iného a potom by ste to museli splatiť a to dvojnásobok.