Pre bezpečnosť vašich okien

Okná vás v zime chránia pred chladom, v lete zasa pred horúčavou. Plastové a hliníkové okná sú spoľahlivé, no treba sa o ne starať. Ak ich totiž zanedbáte, začnú sa prejavovať nežiaduce problémy. Aby okná bezchybne slúžili celé dlhé roky, mali by ste sa postarať o ich základnú údržbu raz do dvoch týždňov.

1a3c12fb3e9bee6ef997cf294a2e6214

Ako na to? Možno ste to ani netušili, ale aj plastové a hliníkové okná treba občas nastaviť. Znie to zložito, no nedajte sa odradiť. Väčšinou stačí len pokrútiť jedinou skrutkou a to zvládne naozaj každý jeden človek. Nastavenie je nutné napríklad vtedy, keď okraj okna časom poklesne a časti obvodového kovania začnú zadierať o rám. Ľudovo sa tomu hovorí aj „spadnuté okno“ a riešenie je jednoduché – v hornej časti vsuniete do krídlového ložiska imbusový kľúč a krútite. Otáčaním na jednu stranu sa okno zdvíha, na druhú stranu klesá.  Plastové a hliníkové okná by ste mali tiež pravidelne umývať a starať sa o ne. Väčšinu znečistenia možno odstrániť jednoducho. Dajte si však pozor na to, čo použijete. Okná sa čistia dostupnými čistiacimi prostriedkami pre domácnosť, ktoré nesmú odierať, najlepšie vlažnou vodou s prídavkom saponátu. Nezabudnite na gumové tesnenie. Aspoň raz ročne ho poriadne vyčistite saponátom a natrite jemne silikónovým olejom. Zabezpečíte tak dlhú životnosť tesniacich častí aj niekoľké desaťročia. Ak vám pri silných dažďoch cez plastové a hliníkové okno zateká, máte zrejme znečistené alebo zapchaté odvodňovacie drážky. Vyčistíte ich jednoducho, pomocou drôtu.

windows-doors-bnr

Nevedeli ste to? Občas skontrolujte aj jednotlivé skrutkové spoje. Uvoľnené skrutky je potrebné sem tam utiahnuť, opotrebované zase vymeniť. Ak sa budete držať týchto základných rád, ušetríte si starosti aj peniaze, predĺžite životnosť plastových a hliníkových okien, a tým zvýšite komfort svojho bývania.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup