4 zásady ručného prania

Ak ste zvyknutí prať svoje oblečenie v rukách, alebo teda aspoň časť z neho, mali by ste ste vedieť, ako to robiť správne. Aj tak jednoduchá vec, ako je pranie, totiž dokáže niekedy poriadne zamotať hlavu.

koupel

Zásada číslo jeden:kontrolujte si teplotu

Ak svoje oblečenie periete v rukách preto, že nesmie ísť do práčky kvôli vysokej teplote, dávajte si pozor aj na teplotu vody v umývadle, či lavóre. Takéto kúsky sú pravdepodobne vyrobené z veľmi jemných materiálov, vlny, poprípade bavlny. Vysoká teplota preto môže spôsobiť, že sa vám zrazia, no a v prípade veľmi chúlostivých materiál, doslova rozpadnú.

Zásada číslo dva:pozor na pracie prášky a aviváž

Keď veci perieme v práčke, neprichádzame do priameho kontaktu s pracím prostriedkom, takže nám nemôže uškodiť. Ľudia s citlivou pokožkou, alebo tí, ktorí trpia alergiou, môžu mať preto pri praní v rukách kožné problémy. Ochranné rukavice vám v tomto prípade nepomôžu, pretože nezabránite tmu, aby sa vám voda s práškom nedostala aj pod ne. Je lepšie, ak budete na ručné pranie používať výrobky určené na citlivú pokožku, alebo ešte lepšie, tie určené pre deti.

sňůra na prádlo

Zásada číslo tri:oblečenie vždy poriadne vyplákajte

Pri pracích prostriedkoch ešte zostaneme. Práčka totiž na konci prania veci niekoľkokrát prepláchne. Ak ale veci periete v rukách, musíte tento program nahradiť vy. Zvyšky prášku, či aviváže na oblečení vám taktiež môžu spôsobiť nemalé kožné problémy. To hlavne v prípade, že ide o kúsky bielizne, ktorá prichádza do priameho kontaktu s pokožkou. Preto oblečenie po vypratí vždy premyte v čistej a tečúcej vode niekoľkokrát.

Zásada číslo štyri: veci nechajte vymočiť

Ak potrebujete v rukách vyprať oblečenie, ktoré je zatuchnuté, zapácha, alebo je nadmerne znečistené, nechajte ho najprv vymočiť vo vode. Napusťte si umývadlo teplej vody, nalejte do nej prací prášok a aj trochu aviváže. Do vody vložte oblečenie a takto ho nechajte ležať aspoň pol hodiny. následne vodu vymeňte za novú a oblečenie vyperte. Takto sa omnoho ľahšie zbavíte šk´vrn, no a hlavne nepríjemného zápachu.