Aké ovocie kupujete?

Pozeráte pri nakupovaní ovocia na kvalitu, alebo skôr na cenu? Čo je pre vás dôležitejšie – čerstvé a zdravé, alebo čo najlacnejšie?
Ovocie v supermarketoch je neporovnateľne lacnejšie, ako napríklad na farmárskom trhu. Je všeobecne známe, že väčšina ovocia, ktorá sa k nám dováža, je oberaná v krajine pôvodu ešte nezrelá. Postrieka sa veľkým množstvom chemikálií, zabalí a vypraví na cestu. K nám sa dostane do skladov skoro zrelé, v skladoch sa často znovu postrieka, aby sa zabránilo plesniam a hnilobe. Keď vidíte ovocie na pultoch, krásne sa leskne, je už väčšinou zrelé. Siahnete po tom, lebo vyzerá perfektne. Pritom si kupujete chemickú nálož.

ovoce

Ak si predsa len ovocie v supermarketoch kupujete, pokúste sa čo najviac chémie z plodov dostať preč. Nestačí ich iba umyť pod tečúcou vodou. Je potrebné plody namáčať vo vode zmiešanej napríklad s octom, alebo citrónom, niekto dáva aj sódu bikarbónu. Doba namáčania by mala byť aspoň 10- 15 minút. Potom ovocie ešte vyšúchajte suchou utierkou.

Vo väčšine obchodov nájdete aj pult s označením BIO. Čo to znamená? Prečo je cena neporovnateľne vyššia? Rozdiel je predovšetkým v pestovaní. Nesmie sa použiť žiadne umelé hnojivo, chemické postreky ani pesticídy. Označenie týchto výrobkov BIO je stanovené zákonom, kde pestovateľ kvalitu musí preukázať certifikátom a kvalita sa pravidelne kontroluje.

Ak vám záleží na naozaj zdravých vitamínoch, zamerajte sa na sezónne ovocie od našich farmárov. Na trhu však vyhľadávajte overených trhovníkov, o ktorých bezpečne viete, že sami pestujú. Nájdete tam totiž aj takých, ktorí tovar nakúpia v supermarkete a potom predávajú na trhu.

smoothie

Čo sa exotického ovocia týka, počuli ste už niekedy o leteckom ovocí?  Je to ovocie, ktoré sa oberie už úplne dozreté na slniečku, okamžite prepravované letecky a na stole ho  máte do 48 hodín. Chuť takýchto plodov je neporovnateľná s tou, ktorú kúpime v supermarketoch. Takisto nie je potrebná chémia. Takéto ovocie si môžete objednať cez internet od viacerých predajcov aj na Slovensku, s garantovanou kvalitou. Avšak riadne si za ňu priplatíte.