Detská výživa

Pre deti je pomerne vysoká potreba všetkých potravín a biologických zložiek, čo súvisí s intenzívnym rastom, vývojom a intenzitou metabolických procesov charakteristických pre detské telo. V súčasnosti sú stanovené hodnoty potreby základných živín a energie pre 7 vekových skupín detí. Skupina detí vo veku 14-17 rokov je tiež rozdelená podľa pohlavia, pretože toto obdobie má svoje fyziologické vlastnosti, ktoré určujú rozdielne potreby základných živín.

dítě

  • Deti mladšie ako 1 rok sú pridelené špeciálnej skupine kvôli rýchlej zmene intenzity metabolických procesov počas prvého roka života, čo vedie k odlišnej potrebe základných živín v každom štvrťroku. Denné energetické požiadavky detí sa menia s vekom. Hlavné množstvo energie, ktorú človek dostáva zo stravy s uhľohydrátmi. Deti v prvých mesiacoch života pokrývajú svoje náklady na energiu kvôli sacharidom a mliečnym tukom. Ako deti rastú, sacharidy sa stávajú hlavným zdrojom energie.
  • Proteíny slúžia ako plastové materiály: sú súčasťou buniek, tkanív, aktívne sa podieľajú na tvorbe enzýmov, hormónov, protilátok, pri tvorbe krvi. Pri spálení sa uvoľní 1 g bielkovín 4 kcal. Telo dostáva hlavné množstvo bielkovín z potravy a len zanedbateľné percento z nich sa syntetizuje tukmi a sacharidmi. Bielkoviny sa vyskytujú hlavne v mlieku, tvarohu, mäse, vajciach, rybách, obilninách a chlebe.

ovoce

  • Základné (základné) aminokyseliny sú životne dôležité pre telo, aj keď sa netvoria a prichádzajú len s jedlom. Medzi esenciálne aminokyseliny patria tryptofán, fenylalanín, lyzín, metionín, valín, leucín, izoleucín, treonín a histidín.
  • Vymeniteľné aminokyseliny sa môžu syntetizovať v tele. Esenciálne aminokyseliny sa nachádzajú hlavne v živočíšnych produktoch, a preto v denných dávkach nie je len celkové množstvo bielkovín, ale aj podiel živočíšnych bielkovín, čo je 70-75% pre malé deti, 60-65% pre deti predškolského veku a minimálne 50% pre školákov. Pre malé dieťa sú proteíny mliečnych výrobkov veľmi cenné, pretože sú ľahko stráviteľné a asimilované v tele. S vekom dieťaťa sa postupne rozširuje rozsah výrobkov obsahujúcich proteíny.