Dovolenka v tichu, tme a na strome

Ísť na dovolenku je vytúžená časť roka. Väčšinou si vyberáme miesta, ktoré sú chronicky známe, a potom si so známymi navzájom prikyvujeme „AJ JA som tam bol“. Ale čo keby sme skúsili niekedy niečo iné? Niečo, o čom by sme mohli potom povedať „JA SOM BOL“ a potichu sa sám pre seba usmiať, aké to bolo pre nás výnimočné a úplne nové. Mám pre nás tri tipy.

domek na strome

Dom na strome
Som absolútne nadšená filozofiou a realizáciou tohto projektu. Tu môžeme vypnúť nielen svoje mobily a počítače, ale aj samých seba. Len MY v korunách stromov, slnečné lúče presvitajúce cez konáriky, božský spev vtákov, šum listov vo vetre. Návrat k prírode a návrat k sebe samému.

Takýto domček si môžeme prenajať na jednu, alebo aj viac nocí. Ten, na ktorý som natrafila ja, je postavený vo výške 5 metrov nad zemou. Stojí v korunách troch bukov, ktoré sú zdravé, stabilné a bezpečné. Skladá sa z izby, samostatnej suchej toalety a terasy. Je vybavený jednou manželskou a jednou poschodovou posteľou, takže v ňom môžu prespať štyri osoby (ale nebola by lepšia romantika v dvojici?). V cene sú raňajky, ktoré si nájdeme o dohodnutej hodine v košíku pod stromom. A my si ho vytiahneme lanom hore, ako správni pustovníci.

Pobyt v tme
Dni, ktoré strávime v tme, sú dňami, kedy sme len SAMI SO SEBOU. Zvláštny pocit. Pobyt je pre jednu osobu. Dĺžku si volíme sami, ale odporúča sa minimálne 8 dní. Bývame v drevenom domčeku v úplnej tme. Okná sú zatemnené závesom, je tu posteľ, kreslo, stolík. Máme k dispozícii plne vybavenú kúpeľňu s toaletou, tečúcu pitnú vodu. O jedlo sa nám starajú domáci, ktorí nám ho raz za deň prinášajú do predsienky, aby nerušili náš pokoj. A my sa regenerujeme, vnímame obrazy našej mysle, zostrenie ostatných zmyslov (čuchu, chute a hmatu), prichádzame na ničím nerušené nápady a riešenia.

muž

Meditačné ústranie
Pobyt v meditačnom ústraní je pobytom pre jedného. Mal by nás naučiť niečo o sebe. Bývanie je na samote v pustovni na veľkom osamotenom pozemku. Je zariadené skromne, žiadna elektrina, žiadna voda. Iba posteľ, meditačné vankúše, nádoby na varenie, riad na jedenie, pec na kúrenie. So sebou si musíme priniesť jednoduché potraviny, varíme si sami, pre pitnú vodu si chodíme sami. Okolo nás je iba príroda. A v nás nastáva pokoj, naberáme nové sily, meditujeme, relaxujeme, plynieme…
Tak čo, vyskúšame?