Kde číhajú na vás kliešte

Teplé dni priam lákajú na vychádzku či výlet. Len tak sa prejsť po lúkach, zájsť si do lesa, oddýchnuť si od mestského života a užiť si kus prírody. Pokiaľ sa nevyberiete do hôr, žiadne väčšie nebezpečenstvo vám nehrozí. Vlci, medvede, diviaci a ďalšie zvieratá pred ktorými má človek zdravý rešpekt len tak hocikde neobjavíte. Obávať sa ich preto nemusíte. Vrásky na čele vám ale môže robiť drobný, pár milimetrov veľký živočích kliešť.

louka

Parazit s názvom kliešť patrí medzi roztoče. Na celom svete existuje asi 800 druhov roztočov a všetky majú spoločné jednu vec – živia sa cicaním krvi. Je im jedno či ide o zvieraciu, alebo ľudskú krv… hlavne, že je to krv.

Vývojové štádia kliešťov.
Samička kliešťa nakladie od 6 do 20 tisíc vajíčok, z ktorých sa vyliahnu larvy veľké necelý milimeter. Keď sa larva nacicia krvi premení sa na nymfu, ktorá má viac ako 1 milimeter. Hneď ako sa nymfa nacicia krvi stane sa z nej dospelý jedinec pripravený cicať krv a rozmnožovať sa. Larvy a nymfy sa živia krvou drobných živočíchov – jež, veverica, myši, plazy,… Dospelý kliešť si pochutnáva na väčšej koristi – domáce aj divé väčšie zvieratá a človek.

Ak je kliešť infikovaný môže nákazu preniesť na hostiteľa v ktoromkoľvek štádiu sa práve nachádza. Takto môže jeden kliešť preniesť infekciu na viacerých ľudí. Raz ako larva, potom ako nymfa a nakoniec ako dospelý jedinec. Larva aj nymfa po nacicaní od hostiteľa odpadnú, dostanú sa do ďalšieho štádia a čakajú na hostiteľa znova.

klíště

Výskyt kliešťa.
Kliešťa nájdete na celom území našej republiky. Pri potulkách prírodou si dávajte hlavne pozor na zelené priestranstvá, kde v tráve na vás číha množstvo týchto živočíchov. Parky, lúky, pasienky, les, ale aj vaša vlastná záhrada môžu byť plné kliešťov. Na to, aby vás kliešť napadol musí byť splnených ešte pár podmienok

  • Vonkajšia teplota od 5 do 32 stupňov (menej a viac stupňov kliešte nemajú radi)
  • Vlhkosť okolo 80% – práve preto je najväčší výskyt kliešťov na jar a jeseň, kedy nie sú dlhé a suché obdobia.
  • Nájdete ich maximálne v nadmorskej výške 800 m.n.m.