Máte dosť nekvalitnej zeleniny a ovocia v obchodoch? Dopestujte si vlastné kúsky na balkóne

Okrem krásnych kvietkov nám balkón môžu zdobiť aj úžitkové rastliny. Pri ich výbere sa poraďte s pracovníkmi záhradkárstva, ktoré odrody vami vybraných druhov sú pre takéto pestovanie najvhodnejšie. Ako prvé prichádzajú do úvahy bylinky. Čoraz viac využívame vo svojich kuchyniach čerstvé varianty a toto je dobrý spôsob ako ich mať vždy po ruke. Dokonca, keď vám absentuje v malom byte balkón, dokážete si ich dopestovať aj v kvetináčoch v kuchyni. Zavesené na závesnom systéme alebo uložené na parapete kuchynského okna budú ozdobou vašej domácnosti. Pohľad na ne vás určite zakaždým poteší.

pěstování.jpg

Medzi najčastejšie druhy zelenín, ktoré sa vyskytujú na terasách našich bytov sú paradajky, paprika, uhorky. Vo veľkých hrantíkoch sa dajú vypestovať aj mrkva, petržlen, reďkovka alebo šalát. Fantázii sa medze nekladú.
Na vašom balkóne však nemusí chýbať ani ovocie. Najčastejšie siahame po jahodách v závesných kvetináčoch alebo drobných ovocných kríkoch. Neuvažovali ste tiež nad stromom? Nemusíte sa báť, či sa vám zmestí napríklad na lodžiu. Existujú mini verzie ovocných stromov, ktoré sú zasadené vo veľkom črepníku a sú priamo určené na balkóny našich bytov. Ak by ste sa časom rozhodli presťahovať do domu, viete ich tiež presadiť voľne do zeme. Dovtedy si dokážete pár kúskov vlastného ovocia dopriať i v paneláku. Ak vám nebude ľúto a urobíte na menších konároch ešte na začiatku prebierku množstva urodeného ovocia (ponecháte najkrajšie a zopár ich vylomíte ešte v nedozretom stave), vedia dokonca narásť do klasicky veľkých rozmerov ako na stromoch v záhrade (napríklad i také broskyne). V prípade týchto menších verzií bude najlepšie, ak sa pred výsadbou poradíte v záhradkárstve. Aby ste nekúpili stromček určený na výsadbu na dvor.

rostlinky.jpg

Niektoré odrody rastlín musia byť opelené, ale včielky sa na vyššie poschodia nedostanú. Avšak, viete ich opeľovať aj sami. Ak má rastlina samčie aj samičie kvety, stačí ich vzájomne potrieť. Jahody, najmä balkónové odrody, sú samoopelivé, ale určite nič nepokazíte, ak im pomôžete so štetcom alebo vatovým tampónom. Paradajkám postačí, ak nimi jemne zamávate. Pri uhorkách si vyberte druhy samoopelivé a pri paprikách ste bez dilemy. Tie sa opelia samé automaticky. Ak zatúžite po ďalších druhoch, určite vám radi poradia vyškolení odborníci v záhradkárstvach.
Nakoniec tak môžete mať v črepníkoch vedľa seba kvietky, bylinky, zeleninu i ovocie. Záleží už len na vás pre čo sa rozhodnete. Už ich len nezabudnúť polievať (najlepšie ráno alebo večer, určite nie počas najväčšieho tepla) a občas sa o ne postarať.