Pestovanie červenej repy pre nedočkavcov

Červená repa patrí medzi tie druhy zeleniny, ktoré na rast potrebujú dostatočné teplo. no zároveň majú aj pomerne dlhú vegetačnú dobu. Krásnych, červených buliev, sa preto pri klasickom pestovaní dočkáte až koncom leta, či začiatkom jesene. Existuje však aj jeden spôsob, ako mať čerstvú repu už od konca mája.

řepa

Klasicky sa repa vysieva najskôr až koncom apríla.Mladé rastlinky, by totiž neprežili prízemné mrazy a pri náhlom poklese nočných teplôt, by sa mohol zastaviť ich rast. V našich klimatických podmienkach však môžete vyskúšať červenú repu predpestovať. Ideálnym miestom je skleník, alebo menšie parenisko. Pokiaľ takéto vymoženosti doma nemáte, môžete vyskúšať aj chladnejšiu chodbu, alebo inú miestnosť. Ak by ste ich vysiali do príliš teplého prostredia, taktiež by im to neurobilo dobre.

S výsevom môžete začať už koncom februára. Vyberte si o niečo väčšie nádobky a do každej z nich vložte jedno semienko. Pôda by mala byť dostatočne výživná, s kyslou reakciou. V priebehu nasledujúcich týždňov vám vyrastú mladé rastlinky, ktoré môžete vonku do záhrady zasadiť už v druhej polovici apríla. Na rozdiel od tých, ktoré boli vysiate priamo do zeme, budú mať poriadny náskok. Ak v oblasti, kde budete repu pestovať, aj v tomto období ešte hrozia prízemné mrazy, nad sadeničky umiestnite plastovú fľašu, alebo bandasku. Takto ich pred chladom dostatočne ochránite. Túto ochranu odstráňte až vtedy, keď bude vonku stopercentne teplo, teda najskôr v druhej polovici mája.

Do plastových fliaš nezabudnite urobiť niekoľko malých dierok. Inak by hrozilo, že mladé rastlinky začnú plesnieť. Takto im zabezpečíte dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

sazenice

Predpestovanú repu môžete postupne začať zbierať už koncom mája. ak ste milovníci tejto zeleniny, určite si jednu časť semien nechajte aj na priamy výsev do pôdy. Takto budete mať čerstvé buľvy k dispozícií od jari až do neskorej jesene.