Pitný režim je dôležitý. Ale pozor!

Dodržiavanie pitného režimu sa takpovediac u nás už uzákonilo. To je samozrejme len taký hovorový zvrat. Ale v každej serióznejšie firme nájdete automat na vodu, alebo inú možnosť, ako dodržiavať pitný režim. Spoločnosť túto informáciu prijala už ako nevyhnutnú samozrejmosť. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je naozaj nevyhnutné pravidelne a neustále do seba dostávať tekutiny? Nepripomína vám to len ďalší spôsob, ako sa stať na niečom závislý?

voda

Telo potrebuje tekutiny

S týmto faktom sa nebudeme hádať. Telo skrátka potrebuje každý deň prijímať dostatočné množstvo tekutín. Tieto tekutiny je najlepšie prijímať vo forme čo najprirodzenejšej, čiže v potrave a v rôznych nápojoch, najlepšie v minerálnych vodách. Ale hneď sa nám naskytá otázka. Ako často a koľko treba počas dňa piť?
Prijímanie tekutín do tela človek môže vykonávať viacerými spôsobmi. Časť tekutín sa do človeka dostane počas jedla. Určité množstvo vody obsahuje napríklad ovocie, ale taktiež aj varené jedlá ako polievky, vývary. To sú taktiež tekutiny. Je teda naozaj potrebné pravidelné pochlipkávanie si minerálky alebo vody počas dňa?

Pozor na zavodnenie organizmu

Telo si svoju dávku tekutín pýta samé. Môže sa však stať, že telo trpí nejakou poruchou a v tom prípade sa môže vyskytnúť stav, kedy človek nepociťuje smäd napriek tomu, že nedodáva telu patričné množstvo tekutín. V takom prípade je potrebné vedomé a možno aj trochu silené dopĺňanie tekutín do organizmu človeka. Ale každý obyčajný zdravý človek nepotrebuje do seba nasilu dostávať veľké množstvo tekutín.

káva

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí napriek tomu neustále pochlipkávajú počas celého dňa vodu, pravdepodobne patríte medzi takzvaných zavodnených ľudí. Ide o stav, kedy organizmus obsahuje v sebe nadbytok kvapalín a telo sa snaží tohoto prebytočného množstva zbaviť rôznym spôsobom. Vedie to k častému vylučovaniu a teda častému behaniu na toaletu. Taktiež sa ale môže stať, že telo si tak zvykne na pravidelné zavodňovanie, že začne redukovať produkciu niektorých dôležitých látok a to má za následok len ďalšie a ďalšie prijímanie tekutín.
Takže, ako aj v iných prípadoch, aj v prípade dodržiavania pitného režimu si musíme odpovedať na otázku, či to robíme správne a aký to má v konečnom dôsledku význam pre náš organizmus.