Podvody pri hľadaní práce na doma – ako sa im vyhnúť?

Ak už ste sa rozhodli pracovať z domu, mali by ste si uvedomiť, že Vaše služby môžu chcieť využiť poctiví zamestnávatelia, ale aj ziskuchtiví podvodníci. Je preto dobré zapamätať si pred vyhľadávaním rôznych ponúk niekoľko pravidiel, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa podvodníkom.

klávesnice

1. Dôveryhodné vyhľadávače
V prvom rade by ste mali vyhľadávať svoju vysnívanú prácu na doma na overených vyhľadávačoch. Na Slovensku je ich hneď niekoľko. Ak si však nie ste istí serióznosťou stránky, skúste sa opýtať známych, alebo priateľov či sa s podobným vyhľadávačom už niekedy stretli. Navyše, zaujímavé ponuky sa bezpečne dajú nájsť aj na stránkach úradu práce.

2. Existujúca spoločnosť
Po nájdení niekoľkých zaujímavých ponúk prichádza na rad ďalšie bezpečnostné opatrenie. V prvom rade je dôležité, aby firma či spoločnosť, ktorá prácu ponúka, prípadne sprostredkúva skutočne existovala. Skúste si overiť či je zapísaná v obchodnom registri (na Slovensku, alebo v krajine, v ktorej má svoje sídlo). Tento krok Vás bude stáť pár minút vyhľadávania na internete, no určite neoľutujete. Mnohí doplatili práve na to, že sa pokúsili pracovať pre firmu, ktorá napokon ani neexistovala a odmenu za svoju prácu tak nikdy nezískali.

3. Recenzie na firmu
V prípade, že Vaše hľadanie bude úspešné a firmu naozaj nájdete zapísanú v niektorom obchodnom registri, buďte ešte chvíľku trpezliví. Skopírujte si názov spoločnosti, alebo jej zástupcu do Vášho vyhľadávača a popozerajte si recenzie, ktoré pridali podobne hľadajúci ľudia ako Vy. Ak totiž niekto ponúka drobné práce na doma, najpravdepodobnejšie má záujem získať viacero spolupracovníkov.
Existujú mnohé stránky, ktoré ponúkajú priestor na podobné recenzie. Stačí si „preklikať“ niektoré z tých, ktoré Vám v súvislosti s pracovnou pozíciou vyhodil Váš vyhľadávač a pomerne rýchlo môžete zistiť či je zamestnávateľ v očiach súčasných a bývalých zamestnancov seriózny. Veľký pozor si však dávajte na podvodné recenzie, ktoré môžu pridávať sami zamestnávatelia v snahe vyzdvihnúť svoju firmu, alebo očistiť svoje meno od negatívnych recenzií zamestnancov, ktorých podviedli. Ak sú všetky recenzie podozrivo pozitívne a zamestnávateľ v nich vystupuje ako úplne dokonalý, nemusia byť úplne úprimné. Ak však poukazujú na pozitíva aj negatíva, ktoré by ste pri Vašej práci mali zvážiť, mohli by byť smerodajnejšie.

tablet

Nedajte sa teda oklamať prvým pozitívnym hodnotením spoločnosti na ich vlastnej stránke, prípadne na iných sieťach. Venujte preto tomuto kroku veľkú pozornosť. Pokúste sa za pomoci recenzií spokojných aj nespokojných zamestnancov usúdiť či náhodou nejde o podvod. Dobre si zvážte či by ste Vy sami požadované služby dokázali spoločnosti poskytnúť aj v takom rozsahu aký uvádzajú recenzenti vo svojich hodnoteniach.