Pomoc, ideme s deťmi k zubárovi!

Veľa rodičov sa nevie rozhodnúť, kedy je ten správny čas ísť s malým dieťaťom prvýkrát k zubárovi. Či treba hneď po prerezaní prvých mliečnych zúbkov, alebo až neskôr, po nástupe do škôlky. Odborníci sa v otázke návštevy zubnej ambulancie jednoznačne zhodujú, že s najmenšími pacientami treba prísť čo najskôr, ideálne po prvom roku života. Rozhodne netreba čakať a odkladať túto povinnosť na neskôr, nakoľko by sa to nemuselo vyplatiť.

zuby

Prvá návšteva u zubára
Každá prehliadka u detského zubára sa volá preventívna, preto sa jej skutočne netreba obávať. Samotní lekári hovoria, že u ročných detí ani tak nejde o detailné kontrolovanie chrupu. Dôležitá je komunikácia a spolupráca s malými pacientami, aby sa v budúcnosti nebáli návštevy ambulancie. Veľa lekárov deti skôr motivuje k čisteniu zúbkov, buď ukážkou správneho čistenia, alebo omaľovánkou, nálepkami či inými vecami s tematikou zúbkov. Rodičom následne vysvetlia, ako na najlepšie postarajú o mliečne zuby svojich ratolestí. Prvé návštevy ambulancie sú skôr o zoznamovaní sa a motivovaní detí k správnej starostlivosti o ich chrup.

zubař

Máme kaz, čo teraz?
Osobne som sa už stretla s názorom, že mliečne zuby netreba vŕtať, veď aj tak všetky vypadnú. Zvoliť takýto prístup určite nie je rozumné z viacerých dôvodov. Prvým a veľmi dôležitým je, že aj mliečny zub s kazom dokáže spôsobiť veľké bolesti. Ošetrenie malého kazu nebolí tak, ako vyvŕtanie veľkého kazu. Práve preto môže vzniknúť strach detí zo zubárov, ktorého sa následne len ťažko zbavia. Ďalším, veľmi dôležitým dôvodom je, že mliečne zuby tvoria základ pre tie trvalé. Pokiaľ sa kaz rozšíri a napadne dreň, zub sčernie a môže sa doslova rozpadnúť, čím zároveň logicky nevytvorí ideálne miesto pre prerezávanie trvalého chrupu. Neskôr sa môžu problémy veľmi rýchlo začať aj s trvalými zúbkami. Netreba preto odkladať ošetrenie kazu.

kartáček

Bojím, bojíš, bojíme sa zubára
Samozrejme práca s detským pacientom je úplne iná, ako s dospelým. Správny lekár si vždy hľadá cestu k dieťaťu a snaží sa každú jednu návštevu a prípadné ošetrenie zubov spríjemniť. V súčasnosti niektorí zubári pri vŕtaní kazov využivajú rajský plyn, ktorý na rozdiel od injekcie nebolí a jeho účinok po ošetrení rýchlo zmizne. Kreslá v mnohých ambulanciách sú vybavené monitorom, kde lekár pustí detskému pacientovi rozprávku, čím odpúta jeho pozornosť. Postačí len vybrať toho správneho zubára pre vaše dieťa.