Ako zvládnuť bývanie v dvojgeneračnom dome

Najčastejšie sa jedná o situáciu, kedy sa jedno z detí vydá, či ožení a zo svojim partnerom, začne žiť v rodičovskom dome. V podstate je to celkom dobrý nápad. Veď jeden rodinný rozpočet dokáže ušetriť viac financií. Raz nakúpia rodičia, raz deti, stačí navariť jeden nedeľný obed a účty za energie sa rozdelia medzi viacerých. Keď prídu na svet potomkovia, starí rodičia s nimi môžu byť kedykoľvek chcú a navyše nemusíme zháňať pestúnku. Pri čítaní týchto riadkov sa dvojgeneračný dom, môže zdať ako ideálna voľba. Pravdou je aj to, že vyššie spomenuté veci naozaj nie sú na škodu. Spoločné bývanie má však aj svoje tmavé stránky.

stařec

Nesmieme zabudnúť na to, že každý potrebuje svoju dávku súkromia a v manželskom vzťahu dvojnásobne. Partner, ktorý sa do rodiny „prižení“ to bude mať vždy o čosi ťažšie, pretože sa z neho stane v podstate najmladší člen rodiny. Problémy určite nastanú aj pri spoločnej výchove detí. Asi každý uzná, že aj keď svojich rodičov milujeme najviac na svete, nesúhlasíme so všetkými ich výchovnými metódami. Veď sme si ich predsa zažili na vlastnej koži.

Mladé páry by si túto možnosť mali veľmi dobre premyslieť. A naopak, aj ich rodičia. Ak sa naskytne akákoľvek možnosť samostatného bývania, choďte do toho. Radšej sa trošku uskromnite a zapracujte na tom, aby ste sa časom mohli presťahovať do lepšieho.

V prípade, že naozaj nemáte inú možnosť, tolerujte sa navzájom ako to len ide. Hlavne rešpektujte súkromie a rozhodnutia tých druhých. Toto však neplatí iba pre „mladých“, ale aj pre majiteľov domu, teda tých starších a skúsenejších. Životné skúsenosti sú síce cenné, ale je potrebné pochopiť, že aj vaši potomkovia už majú tie svoje.

dítě

Snažte sa za každú cenu predchádzať zbytočným hádkam. Povedzme si úprimne, že tie najčastejšie vznikajú na úplných hlúpostiach. Ak už vám niečo nedá a potrebujete to tomu druhému vykričať, urobte to medzi štyrmi očami a nie pred celou rodinou. Čím viac názorov, tým viac kriku a tým viac zlosti a problémov. Jednoducho začarovaný kruh.
Veľmi dobré je, ak si hneď nazačiatku vymedzíte priestor a pravidlá. Verte, že za toto rozhodnutie, budú v budúcnosti vďační všetci členovia domácnosti.