Prečo trpíme nedostatkom spánku?

Televízory, počítače, mobilné telefóny a tablety sú skutočnými dôvodmi zdržanlivosti spánku. Moderné gadgety s LCD displejmi vyžarujú modré svetlo. Tento rad je charakteristický pre ranné osvetlenie, zastavuje produkciu hormónu spánku – melatonínu a človek sa začína cítiť viac veselý. Vedci sa domnievajú, že modré zdroje svetlá by mali byť inštalované v oblastiach, kde ľudia pracujú počas nočnej zmeny – to im pomôže sústrediť sa a byť produktívnejší.

pohovka


Avšak, okrem svetla z prístrojov, problémy so spaním môže tiež spôsobiť obsah, ktorý vnímame. Televízne relácie, hračky a instagram sú oveľa zaujímavejšie ako pohľad na stenu počas zaspávania. Okrem toho obsah môže byť citový alebo dokonca agresívny.

Koľko hodín spánku potrebuje priemerný človek na odpočinok? Počet hodín sa pohybuje od 6 do 8 za deň – tento čas by mal byť dostatočný na to, aby osoba mohla ďalej pracovať, bez poškodenia zdravia. Ale ak ste stále spíte menej hodín ako je potrebné, môžu nastať vážne problémy, od miernej neurózy a rizika extra centimetrov v páse, až po vážnejšie problémy – srdcové choroby a zvýšené riziko cukrovky.

pánek

Čo sa stane s telom po jednom dni vynechania spánku?

  • Začíname prejedať. Štúdie preukázali, že nedostatok spánku vyvoláva chuť do jedla, ako aj možnosť výberu viac kalorického, so zvýšeným obsahom sacharidov a nie celkom zdravých potravín.
  • Zhoršená pozornosť. Z dôvodu ospalosti sa vaša pozornosť a reakcia zhoršujú a to zase môže viesť k núdzovým situáciám na ceste alebo na pracovisku (ak pracujete s rukami alebo ak ste lekárom alebo vodičom). Ak spíte 6 alebo menej hodín, riziko nehôd na ceste s vašou účasťou stúpa trikrát.
  • Vzhľad sa zhoršuje. Malá štúdia v časopise SLEEP, zverejnená minulý rok, ukázala, že tí, ktorí spia menej, sa javia menej atraktívni. Štúdie vo Švédsku tiež ukázali spojitosť medzi rýchlym starnutím kože a nedostatkom normálneho spánku.
  • Zvýšené riziko chrípky. Plnohodnotný spánok je jedným zo základných prvkov imunitného systému. Počas spánku sa v tele vyrábajú špeciálne proteíny – cytokíny. Niektoré z nich pomáhajú udržiavať zdravý spánok a úroveň niektorých má byť zvýšená, aby ochránila telo, keď máte infekciu alebo zápal alebo keď máte stres. V dôsledku nedostatku spánku sa produkcia týchto ochranných cytokínov znižuje.
  • Riskujete poškodenie mozgu. Nedávna malá štúdia, vedená s pätnástimi mužmi ukázala, že aj po jednej noci nedostatku spánku mozog stráca časť tkaniva. To sa dá zistiť meraním hladiny dvoch molekúl v krvi, ktorých zvýšenie zvyčajne naznačuje poškodenie mozgu.