Vysoký cholesterol – tichý, ale nebezpečný zabijak

Zvýšenú hladinu cholesterolu objavujú lekári každoročne počas preventívnych prehliadok u tisícok pacientov. Ide o jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich zdravotných problémov, ktorý pokiaľ nebudete riešiť môže prerásť do veľmi nebezpečného rizika ohrozenia ľudského zdravia. Príliš vysoká hladina cholesterolu v krvi často vedie k upchávaniu alebo tvrdnutiu ciev, ktoré sa môžu potom upchať. Nespriechodnená cieva môže následne vyústiť do nebezpečného vzniku infarktu, mozgovej príhody alebo inej srdcovo-cievnej choroby. Najhoršie prípady vysokého cholesterolu sa často objavia nečakane a končia sa bohužiaľ smutne – úmrtím.

vysoký cholesterol

Preto by ste svoje zdravie nemali zanedbávať a mali by ste pravidelne navštevovať preventívne prehliadky, kde vám odberom krvi vedia zvýšenú hladinu cholesterolu zistiť. Výšku cholesterolu v krvi môže ovplyvňovať niekoľko faktorov, pričom medzi frekventovane sa vyskytujúci problém patrí napríklad nezdravá strava a konzumácia potravín s veľkým obsahom tukov či cukrov. So stravovaním taktiež súvisí ďalší rizikový faktor, ktorým je nadváha a vysoké štádiá obezity.

nezdravé potraviny

Vrátane nadmernej hmotnosti a nevhodného stravovania však môžu na výšku cholesterolu vplývať i ďalšie faktory. Patrí sem napríklad vyšší vek, fajčenie, pitie nadmerného množstva alkoholu, zvýšený stres alebo slabá pohybová aktivita či sedavá práca. Z týchto faktorov si viete potom odvodiť aj to, čomu by ste sa mali vyhýbať alebo čo zmeniť, ak vám výsledky od lekára ukážu zvýšený cholesterol. Základom je zmena stravy za zdravšie varianty s menším obsahom tukov, cukrov a pridanie väčšieho podielu zeleniny. Rovnako by ste mali zabudnúť na cigarety a alkohol a radšej skúsiť cvičenie alebo aspoň dlhšie prechádzky, ktoré vám dodajú potrebný pohyb. Obmenenie jedálničku a pridanie pohybu vám zároveň dokáže pomôcť i s úbytkom hmotnosti, ktorý rovnako súvisí s liečením vysokého cholesterolu. Do stravy a vašej každodennej rutiny za zdravím viete pridať tak isto i rôzne výživové doplnky, ktoré hladinu cholesterolu Nutrifit pomáhajú vyrovnať alebo regulovať.