Záhrada pri dome

 Aj napriek množstvu kvetov moju pozornosť zaujala malá rastlinka Spoznala som ju z mojich prechádzok lesom.. Nenápadná krásna malá rastlinka s neopakovateľnou citrónovou vôňou krásne rúžovej farby zdobí trávnaté slnečné plochy na lúkach, aj v blízkosti lesov. Má rada suché miesta. A zberá sa najlepšie pomocou nožníc , inak by sme ju mohli vytrhnúť aj s korienkami. A to by bola veru preveľká škoda ! . Opatrne si ju teda odstrihnime .

zahrada
 
Prekvapilo ma celkom, že sa dá doma vypestovať.
 
Na čo ju využijeme?

  • Je to liečivá bylinka, ktorú môžeme vyžiť ako čaj.

Zopár lístkov zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút „vyluhovať“ , potom scedíme prípadne osladíme medom , necháme sa unášať famóznou vôňou  a chuťou najlepšieho čaju aký poznám ! Kam sa na ňu hrabú drahé obchodné zmesi. Kto raz ochutná určite mi dá za pravdu. Aj keby nám nepomohla chutiť určite bude.Ja ale verím, že aj pomáha.

  • Dávam ju deťom proti kašľu.

 V podobe čajíka alebo sirupu podobnej chute ako Thymomel z lekárne. Ako ho pripravujem? Tymian (nazberaný alebo kúpený) spolu s materinou dúškou varím asi v dvoch dcl vody. Nechám odstať aspoň 2 hodiny. Precedím pridám cukrový roztok  a nalejem do tmavej fľaše. Podávam po lyžičkách. Deti to milujú a zámerne pokašliavajú, len aby dostali túto medecínu.

  • Ženám čaj pomáha znášať obdobie menštruácie.

 Uvoľňuje kŕče Výborný je aj na nespavosť. Čaj z materinej dúšky pred spaním určite pomôže. Môže sa kombinovať napríklad s pamajoránom.
Česi krásne túto rastlinku nazývajú „ dobromysl“ , pôsobí upokojujúco tiež vynikajúco vonia.

  • Vhodný je aj kúpeľ z týchto dvoch bylín.

levandule

Uvarme si silný odvar a nalejme do vane s vodou. Relax v tejto fantastickej vôni upokojí Vašu myseľ, odreagujete, prenesiete sa na chvíľočku
Na lúku plnú rastlín, cvrčkov a zabudnete na mobil, počítač , A zistite, že aj takto sa to dá.
Vráťme sa od prístrojov , techniky k matke prírode, Kúpme si radšej knihu o liečivých bylinkách a vyberme sa ich hľadať. Ani netušíme, aké zázraky nás obklopujú ! Máte záhradku? Nájdite prosím trošilinku miesta aj pre bylinky, napríklad aj pre tú maličkú voňavú materinu dúšku. Ja ju mám aj na balkóne. Nádherne mi tam po večeroch rozvoniava, keď po celom dni oddychujem na malom ,ale voňavom balkóne.