Zbytočné nákupy->niet z čoho šetriť

Obchod, zľavy, billboardy, reklamné letáky. Všetko súčasťou jedného veľkého kolotoča s názvom brainwashing(alebo vymývanie mozgov). V dnešnej dobe niečo čomu sa už nedá ubrániť ak nepatríte medzi domorodcov. Rozličné média sa snažia ovplyvniť náš zdravý úsudok aby sme nakupovali tak veľa a tak dlho ako nám to len peňaženka dovolí. Alebo… Debetný limit?

úspory.jpg

Ale úplne vážne… Pamätáte si na ten moment, keď vaša mama behala nahnevaná po byte, so všetkým búchala lebo nič nebolo na svojom mieste a všade bol neporiadok? Ak ste boli práve vtedy v puberte tak samozrejme, že ste boli hlavným vinníkom vy. A ak ste práve vy mamou robíte to isté. A ak ste mužom tak sa cítite zas ako ten člen rodiny, ktorý prekonáva najbúrlivejšie obdobie v živote. No klamal by som ak by som povedal, že v puberte väčšina z nás obľubovala všeobecne uznávaný systém v ukladaní vecí(česť výnimkám). Skúste si ale predstaviť, že by ste mali doma tak málo veci, že by ste vlastne nemali čo zdvíhať, nemali o čo zakopávať a nemali by ste minimálne TO jedno miesto(napríklad zásuvka alebo šatník) kam by ste pred príchodom návštevy nahádzali všetko, čo nemá svoje miesto, v horšom prípade ani využitie.
Hovoríme teda o filozofii MINIMALIZMU. Stručne povedané nevlastním resp. nekupujem nič bez čoho neviem žiť. Zdá sa vám to neakceptovateľné vyhodiť tie motivačné šaty, ktoré ešte aj v zľave prekročili váš denný limit? Alebo odstrániť z vašej skrine ten zápach tým, že vyhodíte desať rokov staré kopačky, v ktorých ste na základnej hrávali futbal?
Minimalizmus je krásnym príkladom toho, koľko financií vyhadzujeme mesiac čo mesiac do vzduchu. Len tak. Pri vypratávaní bytu si krásne môžete všimnúť koľko ste toho kúpili zbytočne a ak to využijete aspoň raz za mesiac tak je to ten lepší prípad. Dokonca ak si spočítate koľko financií ste hodili do koša v podobe vecí, ktoré ste vytriedili, pri ďalšej návšteve obchodu budete veľmi vážne premýšľať či si do domácnosti kúpite niečo navyše.

obchodní centrum.jpg

Skúste jeden mesiac nekúpiť nič viac ako je nevyhnutné. Je to náročné, ale vydržte. No a peniaze, ktoré by ste dali na nepotrebnú novú varechu hoďte do pokladničky. Ručím vám, že za dva-tri mesiace budete prekvapený, koľko financií ušetríte. A ak skúsite aj vytrieďovanie, budete na tom lepšie aj psychicky nakoľko vám večné kritizovanie a zakopávanie o nepotrebné zbytočnosti zmizne takmer úplne zo života a vy si budete môcť radšej prečítať dobrú knihu alebo pozrieť zápas.