Ako sa stihnúť naučiť na skúšky, či maturity? Prinášame overené rady!

Skúšky, testy, maturity alebo iné formy skúšania nie sú príjemnou záležitosťou. Každý žiak, či študent v mysli odpočítava dni, ktoré mu ostávajú a rozmýšľa, kedy to všetko stihne keď existuje množstvo iných a zaujímavých činností ako učenie sa. Keď však napokon dôjde k záveru, že školu dokončiť chce, ale na učenie si nechal veľmi málo času, netreba podliehať panike a stresu.

počítač

1.    Nejde o život
Treba si uvedomiť, že hoci je to významná skúška, zvládli ju už mnohí pred tebou. Všetko sa dá, len treba zachovať pokoj.
2.    Urob si plán
Otvor si kalendár a naplánuj si, ktoré dni sa čo budeš učiť. Je samozrejmé, že sa to nedá všetko naraz, preto si to naplánuj aspoň tak, ako je to v tej chvíli možné.

pracovna

3.    Poznámky
Je dôležité mať jasné a zrozumiteľné poznámky. Pokiaľ ich ty sám nemáš, kontaktuj spolužiakov. Existuje aj množstvo odbornej literatúry, po ktorej môžeš siahnuť. V krajnom prípade použi internet, ale len overené a hodnoverné zdroje.
4.    Vyznač si to najdôležitejšie
Zvýrazňovače, farebné perá, nálepky, čokoľvek – čo ti pomôže si danú tému lepšie zapamätať. Vyznačuj, rob si svoje menšie poznámky k učivu, ktoré budú slúžiť len tebe ako pomôcka a ver mi, učenie bude jednoduchšie.

5.    Začni tým najdôležitejším
Uč sa najprv to, čo ťa čaká najskôr. Začni témou, ktorá ti je bližšia a ľahšie sa ti učí aby si tak dal do pohybu svoje mozgové bunky a keď prídu na rad ťažšie veci, pôjde to jednoduchšie.
6.    Prestávky
Nemôžeš sa učiť od rána do večera vkuse. Mozog sa tak dlho nevie sústrediť a ty by si len bezcieľne blúdil očami po poznámkach. Každú polhodinu sa choď napiť, prejdi sa po izbe, vyvetraj. Nakrájaj si čerstvé ovocie, ktoré ťa osvieži a cukor zároveň obalí nervy.

blok

7.    Deň na opakovanie
Možno ti stačí deň, možno dva. Vyhraď si, ak je to možné, čas na opakovanie učiva. V momente keď sa to učíš sa ti môže zdať, že to ovládaš, na ďalší deň si to už nemusíš pamätať. Opakuj, opakuj, opakuj.
8.    Uč sa v skupinke
Ak ti samému učenie nejde, vyhľadaj spolužiakov a učte sa spolu. Bude to rýchlejšie a efektívnejšie, každý prispeje tým, čo ovláda a zbavíš sa tak pocitu stresu, že si na to sám.