Externé štúdium upadá

Veľký boom v externom štúdiu narástol pred pár rokmi. No pomaly to upadá. Mládež si radšej užije vysokoškolské časy plné alkoholu a zábavy. Neponáhľajú sa do roboty ako voľakedy. Nepotrebujú peniaze pre svoju rodinu, pretože žiadnu ešte nemajú. Doba sa vymenila…

studium

V dnešnej dobe, keď sa nájde nejaká výnimka, čo by chcela ísť študovať externe, tak si musí veľmi dobre pohľadať, ktoré odbory sa vlastne dajú študovať diaľkovo. V minulých dobách sa dalo študovať pomaly v každom okresnom meste a dnes sa tieto odbory už ani nedajú študovať externe. Je to veľmi smutné, pretože keď niekto nežije takým štýlom života ako väčšina, tak si musí odštudovať asi aj taký odbor, ktorý mu asi veľa nedá…

Človek asi len vychytal zas tú zlú dobu, keď externé štúdium upadá a pomaly sa ruší. Bojím sa toho, že za chvíľu úplne upadne a skončí. Denné štúdium je vzhľadom na životnú situáciu v mnohých prípadoch strata času, pretože brigádovať a študovať nie je vôbec sranda. Človek býva viac vyťažený ako keby pracoval riadne a študoval len externe..

Myslím, že aj finančne sa to oveľa viac oplatí, pretože kupovať si knihy, platiť si cestovné, internát a podobné záležitosti vás vyjde dosť veľa a externému štúdiu sa to často vyrovná. Čas, ktorý venujete štúdiu je oveľa menší ako v prípade denného štúdia. Hoci študujete o rok dlhšie, stojí to zato .. Možno aj preto zaviedli externé štúdium na viac rokov, aby sa postupne zrušilo celkom. Osobne si neviem predstaviť študovať namiesto piatich rokov denne, sedem rokov externe.. Je to hrozný nepomer.

knihovna

Niekto by mohol namietať, že externé štúdium vás nenaučí toľko veľa ako denné štúdium a je o dosť náročnejšie, ale povedzme si na rovinu, že vedomosti, ktoré nadobudneme na vysokej škole nám často v osobnom a pracovnom živote veľmi nepomôžu… Tak snáď nastane opäť comeback externého štúdia, aby sme mali rovnakú šancu ako aj tí pred nami.