Keď s jazdením len začínate a výber prilby je španielskou dedinou

Po rokoch snívania o vlastnej Babete, som na svoje narodeniny jednu dostala. Bol to pre mňa neopakovateľný moment, pretože som po nej túžila naozaj dlhočizné roky. Na začiatok by som rada upozornila všetkých skúsených motorkárov, že naozaj nie som znalec týchto strojov, nejazdím rýchlosťou dvesto kilometrov za hodinu a naozaj nie som odborník. Práve preto som sa však rozhodla poradiť tým, ktorí majú v tejto oblasti podobne chabé znalosti. Poradiť by som chcela hlavne so správnym výberom prilby na motorku, pretože podľa môjho skromného názoru, práve prilba nesmie chýbať nikomu, kto vlastní čo i len bicykel. Keďže som naozaj netušila ako prilbu vyberať, musela som sa spoľahnúť na rady predavačov, no a tí mi našťastie poradili dobre.Tvár ženy s pehami v motocyklistickej prilbe
Nebudem sa venovať konkrétnym typom prílb pretože v tomto naozaj nemám veľa vedomostí. Skôr by som sa s vami rada podelila o to, ako by vám mala prilba na hlave sedieť a teda ako vybrať ten správny rozmer. Samozrejme, že aj typ rozhoduje o tom, ako vám prilba poslúži. To už sa však naozaj poraďte v predajni.

Tak poďme k tomu, ako vybrať správnu prilbu, ktorá bude sedieť na vašu hlavu.
Dve čierne prilby na motorku položené vo vysokej tráve

  • V prvom rade by ste si mali zmerať obvod vašej hlavy. Meter si obmotajte v oblasti čela. Tento údaj je veľmi dôležitý, pretože veľkosti prílb je značené presne podľa týchto rozmerov.
  • Prilbu na hlave musíte cítiť. Ak by ste ju necítili, počas jazdy, by vám s najväčšou pravdepodobnosťou z hlavy odletela. Na druhej strane vás nesmie tlačiť. Takže zlatá stredná cesta, je tou správnou cestou. Teda aspoň pri výbere prilby, určite,
  • Rozhodujúca je aj váha prilby. V prvej predajni, kde som si prilbu šla kúpiť, mi predavač s úsmevom na tvári povedal, že sa s tým nemusím trápiť. Že všetky prilby na motorku sú jednoucho ťažké. To samozrejme nebola pravda. V druhej predajni mi milý pán dal vyskúšať aj kúsky, ktoré boli naozaj ľahunké.