Koľko šálok kávy denne môžete vypiť?

Mnohé zdraviu prospešné látky majú na náš organizmus pozitívny vplyv len do istej miery. Akonáhle prekročíme istú dávku, narobia v tele viac škody ako úžitku. Káva bohužiaľ nie je výnimkou a pokiaľ jej nadmerné popíjanie neviete obmedziť, môže vás to stáť zdravie. Aká je však maximálna dávka, ktorú by sme nemali prekročiť?

501_334-bio-mleta-kava-bez-kofeinu-la-cortadora-250-g

Koľko kofeínu je v jednej šálke kávy?

Látkou, ktorá je v káve zodpovedná za stimulačné účinky, je kofeín. Z chemického hľadiska patrí medzi alkaloidy a pri jeho vysokej konzumácii hrozí riziko vzniku závislosti. Množstvo kávy v jednej šálke je veľmi variabilné a môže sa pohybovať v rozmedzí od 50 do 300 mg. Všeobecne sa však používa jednoduché pravidlo – 250ml šálka kávy obsahuje okolo 100 mg kávy.

Mnohé zdroje udávajú ako hornú hranicu konzumácie kofeínu 400 mg za deň. Na základe vyššie spomenutého pravidla sa tým pádom jedná o 4 šálky denne. Všetci však poznáme ľudí, ktorí za deň vypijú aj 6 šálok bez najmenších problémov. Dá sa tým pádom usúdiť, že každý z nás má inú kofeínovú toleranciu. Kofeín nájdeme aj v čajoch, sladkých nápojoch a energetických nápojoch či čokoláde. Ak by ste si radi od kofeínu na chvíľu oddýchli, môžete vyskúšať kávu bez kofeínu, ktorá má na telo v mnohých ohľadoch rovnaké účinky ako klasická káva.

Vedeli ste, že…
… smrteľná dávka kofeínu je 10 g, čo je v prepočte 100 šálok kávy za deň?

861_es113613

Kofeín – zdravotné komplikácie

Káva obsahuje okrem kofeínu aj vitamíny, antioxidanty a minerály. Všetky látky sú zastúpené v nezanedbateľnom množstve no je to práve kofeín, ktorý nám môže strpčiť život. Príjem kofeínu, ktorý presahuje odporúčaných 400 mg za deň, môže priniesť tieto komplikácie:
· nepokoj
· úzkosť
· závrat
· podráždenie žalúdka
· nespavosť
· zrýchlenie tepu
· triaška
Ak po vypití kávy pociťujete niektorý alebo niektoré zo spomenutých stavov, možno je na čase obmedziť prísun kofeínu. Ak si svoj život neviete bez kávy predstaviť, pomôže vám s týmto problémom káva bez kofeínu.

Všetkého veľa škodí a káva žiaľ nie je výnimkou. Zatiaľ čo každá šálka obsahuje množstvo významných vitamínov, minerálov a antioxidantov, obsahuje aj značné množstvo kofeínu. Práve ten je zodpovedný za stimulačné účinky a s nimi spojenú závislosť. Za deň by ste nemali prijať viac ako 400 mg kofeínu.