Najlepšie disky pre vaše auto?

Nemáte ani vy jasno v tom, aké disky sú pre auto najlepšie? Alebo máte na túto tému práve naopak jasne vyhranený názor? U vlastníkov osobných áut je toto dlhoročná téma- v čom sú lepšie hliníkové disky (elektróny) a aké prednosti zas majú plechové (oceľové) disky? Začnime tým jednoduchším. Ak je pre vás hlavným faktorom cena a to, ako ušetriť, potom ste asi zástancami plechových diskov. Tie sú oproti elektrónom lacnejšie, ale vo všetkom ostatnom sú zaujímavejšou voľbou práve elektróny.

Koleso, auto

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je aj výzor diskov. A konkrétne to, ako ukážu v spojitosti s konkrétnym autom. Ak ste hrdým vlastníkom nejakého novšieho a štýlového vozidla, potom sú pre vás elektróny odporučenou voľbou. Plechový disk by na takomto vozidle skrátka neukázal dobre a celkový výzor auta by degradoval. Naopak štýlové hliníkové disky sparco Najdisky sú v tomto prípade tým pravým orechovým. Vizuálne veľmi zaujímavá voľba.

Hliníkový disk je oproti oceľovému očividne estetickejší, elegantnejší, modernejší a krajší. Pozitívne sa podpíše pod celkový vzhľad vášho auta.

Vedeli ste však o tom, že výber a nasadenie správnych diskov sa podpisuje aj pod jazdné vlastnosti?

Auto, koleso

Áno, presne tak. A v podstatnej miere za to môže rozdielna hmotnosť diskov. Tie oceľové sú ťažšie a favoritom sú aj v tomto prípade ľahšie aludisky vyrábané zo zliatin hliníka. Majú nižšiu hmotnosť a tým pádom predstavujú nižšiu záťaž. Menšiu pravdepodobnosť poškodenia a opotrebenia súčiastok na aute a menšiu spotrebu pohonných látok.

Nižšiu hmotnosť aludiskov oceníte a budete cítiť aj pri samotných jazdných vlastnostiach- pri ľahšom rozbehu auta pri štartovaní, tak aj pri brzdení a kratšej brzdnej dráhe.

Ktoré sú teda lepšie?

Ak chcete ušetriť, tak plechové. Ak vám naopak záleží na peknom dizajne a odľahčených vlastnostiach pri jazde, potom sú jasným favoritom tie hliníkové.