Organizujte si svoje financie

Veľa z nás si nevie poriadne zorganizovať svoje financie. Vôbec to neriešia a jednoducho fungujú, tak ako to príde. Vo väčšine prípadov minú všetko čo majú a to každý mesiac. Tak sa to opakuje dookola. Neustále si hovoria ako by mali šetriť ale že im to nevychádza a začnú od budúceho mesiaca. Našli ste sa v tom aj vy? Nevadí! Hlavné je aby ste to dokázali zmeniť. Keď nie úplne tak aspoň trochu. V prvom rade musíte zistiť koľko a kde miniete peňazí.

grafy

Zoberte si nejaký zápisník a jeden mesiac si zapíšte presne každý jeden výdaj. Postačí aj maličký papierik v peňaženke. Poprípade si berte účtenky a neskôr vždy večer si to zaznamenajte. Na konci mesiaca si za to sadnite a rozdeľte si vaše výdavky do skupín. Napríklad potraviny, drogéria, oblečenie a iné podľa vášho úsudku a potreby. Po vyčíslení sumy uvidíte, kde ste minuli najviac. Nezabúdajte si poriadne zaznamenávať všetko! Každá jedna drobnosť sa počíta.

Potom pouvažujte, kde by ste mohli ušetriť. U žien by to mohla byť napríklad drogéria. Skúste nájsť lacnejšie alternatívy na také veci pri ktorých vám nejde o značku a môžete si kúpiť aj lacnejšie a dostupnejšie výrobky. Je to len na vašom uvážení. Napríklad vo veľkých obchodných reťazcoch nakúpite drogériu oveľa lacnejšie. Určte si napríklad jeden deň v mesiaci, čo ja viem sobotu kedy máte voľno a choďte na takýto nákup. Spíšte si zoznam potrebných vecí a držte sa ho. Nenakupujte veci impulzívne.

účetnictví

Pouvažujte koľko by ste si zo svojho príjmu mohli mesačne odložiť. Pokojne to môže byť aj len desať eur, či dokonca päť. Je jedno akú sumu si určite. Dôležité je aby bola nejaká a odkladali si ju pravidelne každý mesiac. Upozorňujem, že hneď ako vám príjem príde na váš účet! Určite nie na konci mesiaca. Potom sa môže ľahko stať, že vám už neostane na odloženie a zase si poviete, že začnete od ďalšieho mesiaca.