Prečo je pre vás cestovanie utrpením

Dostať sa ale na dovolenku môže byť pre niektorých ľudí problém. Radšej sa vzdajú dovolenky len aby nemuseli cestovať. Nie, nie je to o pohodlnosti, ani lenivosti – dôvod je v morskej chorobe.

tvář

Cestovná choroba = morská choroba
Morská choroba, cestovná choroba, cestovná nevoľnosť, kinetóza – reč je o jednom jedinom probléme. Rovnaké príznaky, ale rôzne názvy. Cestovná nevoľnosť vás môže trápiť keď cestujete autom, autobusom, loďou, lietadlom, ale postihuje aj potápačov a kozmonautov. V podstate sa o žiadnu chorobu nejedná – ide len o nepríjemný stav, ktorý hneď ( v horšom prípade pár hodín po docestovaní) ako sa postavíme na pevnú zem prejde.

Bolesti hlavy, časté zívanie, únava, vyčerpanosť, nechutenstvo až odpor k jedlu, nevoľnosť, studený pot, zvracanie – to sú typické znaky cestovnej choroby.
Najčastejšie tento stav postihuje deti, ale trpí ním aj časť dospelej populácie. Príčinou vzniku cestovnej nevoľnosti je náš vlastný mozog. Mozog nedokáže spracovať informácie, ktoré dostáva a nevie ako má reagovať.

Prečo sa cítime zle.
Centrum rovnováhy (máme ho v uchu) vysiela do mozgu informáciu o tom, že sme v pokoji (sedíme v aute, telo sa nehýbe). Oči ale vysielajú signál, že sme v pohybe (pozeráme sa von z okna a vidíme mihajúce sa okolie). Takto sa do mozgu dostanú dve informácie, ktoré si navzájom odporujú. Nakoľko mozog nevie ako má zareagovať, nevie ktorá informácia je správna reaguje chaoticky a spustí v nás cestovnú nevoľnosť.

Predchádzajte kinetóze
Aby pre vás nebolo cestovanie nočnou morou zaobstarajte si lieky, ktoré dokážu potlačiť príznaky tejto choroby. Informujte sa na ne v lekárňach, ale môžete sa poradiť aj so svojim lekárom. Tieto lieky zväčša utlmujú vašu pozornosť a vnímavosť a preto nie sú vhodné pre všetkých.

jachta

Zvieratá a cestovanie
Aj pes môže trpieť cestovnou nevoľnosťou. Ak nechce nastúpiť do auta, ak sa snaží ujsť je možné, že má s cestovaním nepríjemné skúsenosti a chce sa im takto vyhnúť. Keď začne počas cesta pes slintať, ak ho napína a ak zvracia má cestovnú nevoľnosť. Informujte o tom veterinára, ten vie čo vášmu domácemu miláčikovi pomôže.