Tieto užitočné programy čakajú na vás zdarma, stačí navštíviť internet

Priznám sa hneď na začiatku bez mučenia, že nie som znalcom výpočtovej techniky a už vôbec nie tvorcom počítačových programov. Som iba bežným používateľom jestvujúcich programov, ktoré potrebujem k svojej práci.

klávesnice

  • Doma mám dokonca iba starší počítač s dávnymi verziami programov a tak sa mi stáva, že niektoré dokumenty odoslané z počítačov s novším softwarom mi doma na mojom starčekovi nefungujú- nedajú sa jednoducho otvoriť.


Novšie verzie vedia otvoriť napríklad dokumenty v starých verziách programu no naopak to nefunguje. Doma používam počítač iba príležitostne a nechce sa mi teda investovať do nových verzií programov. Neznášam ale ani podvodníkov, ktorí sťahujú pokútne od ktohovie odkiaľ nové verzie.
Ako to teda riešiť ?
Osvedčil sa mi program na stránke zamzar.com, ktorý bezplatne konvertuje dokumenty, ktoré neviem otvoriť :

  • dokumenty v „ docx“ keď ja potrebujem iba „doc“
  • tabuľkové súbory v „xlsx“, keď ja potrebujem „xls“

Využívam ho aj na konvertovanie videa, alebo súborov obrázkových do pdf. A naopak

Využívame aj program na čistenie pamäte počítača- za tie roky sa v ňom veru nahromadilo množstvo zbytočností.
Je dobré, že niektoré spoločnosti pustia na trh aj voľné verzie programov. Osvedčilo sa mi to aj v prípade skúšobných verzií, ktoré môžem bezplatne využiť istú dobu a až potom sa rozhodnúť, či daný program je pre mňa osožným, alebo sa zaobídem aj bez neho.

počítač

Toto je ale pohľad môj- človeka idúceho do zaslúženého dôchodku. Moje nároky na prácu na počítači ci podstatne iné, ako v prípade mojich detí a o mojich vnukoch ani nehovorím. Keď sa rozprávajú na tému vybavenia počítačov, mám pocit, že rozprávajú rečou, ktorej ja už nie som v stave veru porozumieť. Vývoj nestojí- ide dopredu a tým aj terminológia technických pojmov plná anglických výrazov a skratiek, ktoré už naozaj idú celkom mimo mňa.